İhlas Ev Aletleri

İHLAS EV ALETLERİ ARGE MERKEZİ OLARAK TESCİLLENDİ

Nisan 2017

İSTANBUL(İHA) – Çeyrek asırdır Türkiye’deki üretimine başarılı bir şekilde devam eden İhlas Ev Aletleri, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olarak tescillendi.

Laboratuvar, test ve tasarım birimleri olmak üzere toplam 840 metrekarelik Ar-Ge alanına sahip olan İhlas Ev Aletleri, ürettiği ürünleriyle Türkiye'deki 436. Ar-Ge merkezi oldu. Konuyla ilgili olarak görüşlerini bildiren İhlas Ev Aletleri Genel Müdürü Yrd Doç. Dr. Ömer Kamber, öncelikli olarak AR-GE Merkezi olmak için gereken şartlara değinerek, “Tabi ki bu tescili alabilmek için zor bir süreçten geçiliyor. Burada personelinizin yansıra, mekânınız, kullandığınız cihazların ve teçhizatınızın yeterli olması gerekiyor. Yapacağınız projelerin hepsinin bilimsel projeler olması gerekiyor. TÜBİTAK destekli ya da TÜBİTAK desteğine layık olabilecek çalışmaların olması gerekiyor. Üniversite ve sanayici iş birliğinin olabildiğince çok sıkı ve ilerlemiş durumda olması lazım. Birçok üniversitede master ya da doktora yapan öğrencilere sahip olmanız ve yetiştirmeniz aynı zamanda da onların aracılığı ile projeler yapmanız ve uluslararası makaleler yazmanız gerekiyor” dedi.

Bununla birlikte kendi AR-GE merkezlerinin bütün donanımlara sahip olduğunu da vurgulayan Genel Müdür Ömer Kamber, “Zaten ARGE merkezi olabilmeniz için en az 15 tane teknik personele ihtiyacınız var. Biz 20 kişi ile başladık bu işe. Şuanda da 840 metrekarelik bir AR-GE merkezimiz var. Gelecek sene de 1.200 metrekareye kadar çıkacağız. Dolayısıyla bizim teknik personelimizin içerisinde yüksek lisans yapanlar, hala daha yüksek lisansa hazırlananlar, üniversite-sanayi işbirliklerimiz, birçok uluslararası yayınımız, ulusal patentlerimiz ve tasarım tescillerimiz mevcut. Bunun yansıra yaptığımız birçok TÜBİTAK projemiz var. Bu projelerin de bilimsel yanı olması gerekiyor. Biz bu bilimsel yanı yakaladık ve devam da ettireceğiz” şeklinde konuştu.

“BİRÇOK KURUMLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ”

AR-GE merkezi kapsamında birçok kurumla işbirliği içinde çalıştıklarını söyleyen Dr. Kamber, “Malumunuz birçok standart kuruluşu var. Standart kuruluşlarla gerekli çalışmayı yaptığımız gibi ayrıca Türkiye’deki birçok üniversiteler ile de işbirliklerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor. O üniversitelere öğrenci gönderip, master ve doktora yaptırıyoruz ve beraber projeler geliştiriyoruz. İstanbul Üniversitesi’nden tutun da Marmara Üniversitesi’ne kadar birçok üniversite ile birlikte çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“İLERLEYEN ZAMANLARDA AR-GE ÇALIŞMALARINA DAHA FAZLA BÜTÇE AYIRACAĞIZ”

“Şuanda yıllık bütçemizin yüzde 3,3’ünü Ar-Ge yatırımına ayırdık” diyen Ömer Kamber, sözlerine şu şekilde devam etti; “Tabi bundan sonra ki hedeflerimiz doğrultusunda bu bütçeyi biraz daha arttıracağız. 2018 yılında yüzde üç buçuk civarı bir bütçe ayırmayı planlıyoruz. Bu kadarlık bir bütçe ile yola çıkarsanız zaten AR-GE merkeziniz sizi bir yerlere taşıyor. Gelecek zamanlarda AR-GE merkezi olan mekânımızı biraz daha büyüteceğiz, 12 tane proje ile başladık AR-GE merkezine bu projelerin sayısını arttıracağız. Personel sayımızı da aynı şekilde arttırmayı düşünüyoruz. Bu şekilde olursa daha fazla bilim adamı ile çalışmış olacağız. Üniversitelerde yapacak sempozyumlarımızı şimdiden ayarladık. Bu doğrultuda seminerler verip öğrenciler yetiştireceğiz. Kendimize ve ülkemize yararlı mühendisler yetiştirtip çok güzel projelere imza atacağımızı düşünüyorum.”

“AR-GE MERKEZLERİNİN ÇOĞALMASI BİLİMSEL OLARAK OLUMLU BİR GELİŞME”

Son olarak AR-GE merkezlerinin sayı olarak artmasının ülke için olumlu bir gelişme olacağını söyleyen Ömer Kamber, “Öncelikli olarak AR-GE merkezi elemanlarınızın akademik kariyer yapması öngörüsü içerisinde olmanız lazım. AR-GE merkezi Türkiye’de çoğaldıkça master ve doktora yapan personel çoğalacak ve bununla beraber yapılan ürünlerin kalitesi otomatik olarak artmış olacak.  Yapılan ürünlerin inovatif ürün olma özelliği taşıması gerekiyor. Yapılan ürünler aynı zamanda müşterilerin isteklerine hitap ediyor. Dolaysıyla bir ülkede AR-GE merkezinin çoğalması hem kaliteli istihdam olarak hem kaliteli ürün olarak hem de bilimsel çalışmaların artması anlamında çok önemli bir konu” diyerek sözlerini tamamladı.